Козаки


У північно-східній частині Харківської області, в мальовничому куточку Вовчанського району, на березі Сіверського Дінця розташоване унікальне місце – Історико-археологічний музей-заповідник «Верхній Салтів».

Верхньосалтівський історико-археологічний комплекс та пам’ятки археології, що розташовані в його довкіллі, – один з найвідоміших в світі об’єктів салтово-маяцької культуру VІІІ-ІХ сторіч.

Для Харківської області салтівські старожитності середини VІІІ - середини Х сторіч н.е. вже давно є археологічним брендом – своєрідною «візиткою» харківської археології. Саме Харківщина разом з сусідніми районами областей Росії та України на сьогодні є однією з найбільш вивчених територій розповсюдження салтівських пам’яток.

Салтово-маяцька культура представлена різними типами пам’яток. Збереглися залишки численних поселень, кочовищ, городищ, відомі катакомбні і ямні могильники, випадкові знахідки речей та їхніх комплексів.

Основну й найбільш численну групу салтово-маяцьких пам’яток становлять поселення. У цей час на всій території поширення салтівської культури відомо близько 400 поселень і городищ, тільки на території сучасної Харківської області їх більше 100. Серед них Верхньосалтівський археологічний комплекс, який має винятково високу історико-культурну цінність.

Кожного, хто завітає до цього гостинного куточку, чекає цікава розповідь про стародавні часи, а також відвідання місць археологічних розкопок, цікаві майстер-класи від народних умільців, українська кухня та ще багато цікавого!

Інша стрічка історії цього регіону – це освоєння диких земель козаками для охорони Півдня Росії від набігів татар та турок з Криму. Спочатку переселенці використовували для будови охоронного посту залишки стародавньої фортеці, яка була вигідно розташована на крутому схилі Сіверського Дінця. Але козаки не тільки воювали, вони будували житло, раділи й сумували, одружувалися, займалися бджільництвом, ковальством. Жінки вели господарство, народжували дітей, прикрашали житло й одяг народною вишивкою.

І поступово звичайний сторожевий піст переростає у місто Салтів, яке, згодом, навіть стає повітовим.

Своєрідним ушануванням пам’яті всіх загиблих козаків стала козацька могила Василя Гордієнка. Біля цієї могили проводиться урочисте посвячення молоді до козацьких помічників –джурів та берегинь.

Інформацію про звичаї наших предків можна почерпнути з єкспозиційних матеріалів музею, з цікавої розповіді екскурсоводів та пройти майстер-клас у виготовленні обрядових народних іграшок.