Неоліт


У північно-східній частині Харківської області, в мальовничому куточку Вовчанського району, на березі Сіверського Дінця розташоване унікальне місце – Історико-археологічний музей-заповідник «Верхній Салтів».

Верхньосалтівський історико-археологічний комплекс та пам’ятки археології, що розташовані в його довкіллі, – один з найвідоміших в світі об’єктів салтово-маяцької культуру VІІІ-ІХ сторіч.

Для Харківської області салтівські старожитності середини VІІІ - середини Х сторіч н.е. вже давно є археологічним брендом – своєрідною «візиткою» харківської археології. Саме Харківщина разом з сусідніми районами областей Росії та України на сьогодні є однією з найбільш вивчених територій розповсюдження салтівських пам’яток.

Салтово-маяцька культура представлена різними типами пам’яток. Збереглися залишки численних поселень, кочовищ, городищ, відомі катакомбні і ямні могильники, випадкові знахідки речей та їхніх комплексів.

Основну й найбільш численну групу салтово-маяцьких пам’яток становлять поселення. У цей час на всій території поширення салтівської культури відомо близько 400 поселень і городищ, тільки на території сучасної Харківської області їх більше 100. Серед них Верхньосалтівський археологічний комплекс, який має винятково високу історико-культурну цінність.

Кожного, хто завітає до цього гостинного куточку, чекає цікава розповідь про стародавні часи, а також відвідання місць археологічних розкопок, цікаві майстер-класи від народних умільців, українська кухня та ще багато цікавого!

І перша зала експозиційних матеріалів музею починається з розповіді про матеріали, які дають відповіді на питання: «Коли та як починала людина розумна будувати житло в умовах льодовикового періоду?», «Як полювати на мамонтів та шорстистих носорогів?» «Як виготовляти знаряддя праці з кремнію?» та «Як розпочиналося використання металу та першої кераміки?».